|

 

 
Legutolsó frissítés: 2020. Dec. 10. 7:49Jelenleg 17 látogató tartózkodik az oldalon.Összes látogató 2009 szeptember óta: 580934Ezt az oldalt 3443 alkalommal jelenítették meg 2009 szeptember óta. Ebből az egyedi letöltés 3204 volt.
|
A Munkácsy iskola története
A vasas tanműhely fejlődése az átadástól napjainkig
Iskolánkban 1972 tavaszán kezdődött meg a tanműhely kialakítása, mert a város ipari fejlődése ezt szükségessé tette. Az átadást az 1973 szeptemberi iskolakezdésre tervezték, de ez csak egy évvel később valósult meg.
A gyakorlóhelyeken esztergályos, lakatos, géplakatos, kovács, hegesztő stb. szakmák alapképzése történt a vállalatok részére. A gépészet területén a tanulólétszám folyamatosan nőtt, egészen az 1983-84-es tanévig.
Minőségi váltás kezdődött meg a szerszámgépek területén a vállalatoknál. Megjelentek az első számjegyvezérlésű gépek, és az iskola is próbált lépést tartani a technikai fejlődéssel. Az 1989-es tanévben már működött tanműhelyünkben egy számjegyvezérlésű oktató CNC eszterga, egy TCFM oktató eszterga, maró és egy ipari EEN-320-as CNC eszterga, 1993-ban pedig üzembe helyeztek egy szintén ipari CNC EEN-320-as esztergagépet.
Közben a zalaegerszegi vasipar stagnált, majd hanyatlás kezdődött. Az iparszerkezet átalakulása miatt előtérbe került az elektronika, a gépész szakmára beiskolázott tanulók létszáma egyre csökkent. Szükség volt viszont a számjegyvezérlési ismeretekkel rendelkező szakemberekre, így a gyakorlati képzésben jól lehetett kamatoztatni a CNC technikát. Jól lehet az 1996-os tanévtől már újra nőtt az igény a vasas szakemberek iránti, a tanulói létszám nem növekedett evvel arányosan, s ez probléma napjainkban is. Közben tovább fejlődött a tanműhely gépparkja. Üzembe helyeztünk 2000-ben egy ipari CNC gépet Fanuc vezérléssel, 2001-ben egy NCT-2000M vezérlésű marógépet és 2002-ben egy Hunor 731-732-es CNC szimulációs rendszert. Felújítottuk az ívhegesztő műhelyt, ahol a diákok a különböző hegesztési eljárásokat tudják gyakorolni. Elmondható, hogy a gépészeti tanműhelyünk a kor színvonalának megfelelő technikával rendelkezik.
Forgácsoló területen háromféle vezérlést oktatunk, az általunk alkalmazott CNC gépek számítógéppel vannak összekötve, számítógépről is programozhatók.
A hegesztőműhelyben és a mérőteremben tanulóink olyan gépekkel, mérőeszközökkel találkoznak és dolgoznak, melyek az iparban ma is használatosak.
A gyakorlat során diákjaink által elkészített termékek és a bérmunka az iskola vagyonának gyarapítását, valamint a tanulók felelősségtudatának kialakítását és a szakma magas szintű elsajátítását szolgálja.
Ferencz László
|
Webdesign és programfejlesztés: Tüske Balázs (tuskebganz@freemail.hu)
|
|

|