Az Ökoiskola Hálózat 346. Hírlevele
2013. február 06.
1. Zöld Szemfüles természetismereti vetélkedő
2. A Duna Ismerettár "Danube Box" 2012/13 tanévi versenykiírása
3. Stockholm Junior Water Prize döntője
4. Kémiatanárok honlapja
5. Ökovetélkedő
6. Rajzpályázati felhívás
7. Újrapapír világnapja
8. Újrapapír füzet akció
1. Zöld Szemfüles természetismereti vetélkedő
Az E-misszió Természet- és Környezetvédelmi Egyesület idén XI. alkalommal hirdeti meg Zöld Szemfüles Természetismereti vetélkedőjét, melyen az általános iskolák felső tagozatos tanulói mérhetik össze természetismereti és környezetvédelmi tudásukat.
A vetélkedők célja, hogy a résztvevők megismerjék hazánk állat- és növényvilágát, valamint a természetvédelem és környezetvédelem fontos kérdéseit. A feladatokat úgy állították össze, hogy a diákok felismerjék a természetben zajló összefüggéseket, valamint környezet- és természetbarát szemléletet alakítsanak ki bennük.
Regisztrálni a jelentkezési lap kitöltésével és a vetelkedo@e-misszio.hu címre történő visszaküldésével lehet. A kitöltött jelentkezési lapot postai úton is be lehet küldeni a versenyszervező E-misszió Egyesület levelezési címére (4400 Nyíregyháza, Szabolcs u. 6.).
A jelentkezési lap www.csiperkeerdeiiskola.hu honlapról letölthető.
Jelentkezési határidő: 2013. február 15.
A versenyen való részvétel regisztrációs díjhoz kötött, amelynek összege 1.000 Ft/csapat.
A díj befizetésére átutalással van lehetőség a 68800109-11077444 számlaszámra. Átutalás során a szervezők kérik, hogy a csapatok beazonosíthatósága miatt a megjegyzés rovatba tüntessék fel a regisztrációs lapon megadott csapatnevet és e-mail címet. A jelentkezés véglegesítésére a regisztrációs díj beérkezése után kerül sor.
A vetélkedőn az általános iskolák 5-8. évfolyamos diákjai vehetnek részt. A versenyre három főből álló iskolai csapatok és baráti társaságok jelentkezését várják. Külön e-mail címről iskolánként és osztályonként több csapat is nevezhet, valamint egy-egy csapatot vegyes korosztály is alkothat. Egy pedagógus több csapatot is nevezhet. A versenyben részt vehetnek az azonos korosztályú határon túli magyar iskolák tanulói is.
A vetélkedő három fordulóból és döntőből áll. A feladatlapok a Csiperke Erdei Iskola és Tábor honlapján (www.csiperkeerdeiiskola.hu) letölthető formában teszik közzé. A feladatlapokat - a megoldásokkal kitöltve postai úton kell eljuttatni az E-misszió Egyesület levelezési címére (4400 Nyíregyháza, Szabolcs u. 6.). A csapatoknak 2-3 hét áll rendelkezésükre az egyes fordulók feladatainak a megoldására. A feladatlapokon elért összesített pontszám alapján az első öt csapat jut a döntőbe, amelynek az E-misszió Egyesület Csiperke Erdei Iskola és Tábora ad otthont.
A helyezett csapatokra szakkönyvek, folyóirat előfizetések, kerékpáros felszerelések, valamint egyéb értékes nyeremények várnak. Az első helyezett csapat egyhetes nyári táborozást nyer a Csiperke Erdei Iskola és Táborába, mindemellett a vetélkedő résztvevői függetlenül helyezésüktől, kedvezményesen vehetnek részt nyári táborokban.
A verseny e-mail címe: vetelkedo@e-misszio.hu Tel./Fax.:42/ 504-403, 423-818
Kolocsán Tünde: 30/543-8545, kolocsan.tunde@e-misszio.hu
Kovács Tamás: 30/619-5320, tomacho@e-misszio.hu
2. A Duna Ismerettár "Danube Box" 2012/13 tanévi versenykiírás
Borián György emlékére hirdetetett versenyt a Vidékfejlesztési Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma. A verseny a 2012. évi Duna-Nap szlogenjének jegyében zajlik: „Get active for the sturgeon” – „Tegyünk együtt a vizáért!”
A verseny célja: a Danube Box "Duna Ismerettár" program magyarországi folytatása, és ezáltal a környezeti neveléssel foglalkozó hazai pedagógusok segítése abban, hogy a tanulókat érdeklődővé tegyék a Duna-térség természeti és kulturális kincsei iránt. A Duna Ismerettár segítségével növeljék a hazai tanulók környezettudatosságát, ébresszék fel bennük a Duna- medence értékeinek megvédésére és fenntartható használatára irányuló fogékonyságot és tudatosságot. A Duna Ismerettár a Duna Védelmi Nemzetközi Bizottság (ICPDR) által készíttetett oktató- és foglalkoztató csomag. Feldolgozását részletekben ajánljuk, anyagából a 2012/2013-as tanévben, a korábbi években szerzett tapasztalatok alapján indul a verseny.
A versenyre 3 fős csapatok jelentkezését várják, a következő kategóriákban:
I. kategória: 5-8. évfolyam (11-14 éves korcsoport)
II. kategória: 9-13. évfolyam (15-19 éves korcsoport)
Jelentkezni a www.danubebox.hu honlapon keresztül történő regisztrációval lehet 2013. február 24-ig (az első forduló lezárásáig). A rendszer a nevezésről automatikus visszaigazolást küld a regisztrációkor megadott e-mail címre, egyúttal az azonosító is kiküldésre kerül, melynek segítségével a verseny egyes fordulóiban a csapatok leadhatják a megfejtéseket. Nevezési díj nincs.
Ajánlott irodalom: "Danube Box", Duna Ismerettár tanári kézikönyve, interaktív CD ROM-ja, posztere és játékkártyái. A tanári kézikönyv a weboldalról elérhető és letölthető, az interaktív CD interneten keresztül használható.
A három forduló feladatait a Duna Ismerettár honlapján (www.danubebox.hu) teszik közzé.
1. Internetes forduló (teszt):
Megjelenése az interneten: 2013. február 02. (szombat) - A Vizes Élőhelyek Világnapja
Megfejtési határidő: 2013. február 24. 24:00 (vasárnap)
Fő téma: Általános ismeretek a vízről és a Duna folyóról
2. Internetes forduló (teszt):
Megjelenése az interneten: 2013. március 1. (péntek)
Megfejtési határidő: 2013. március 22. 24:00 (péntek) - A Víz Világnapja
Fő téma: A Duna folyó és víz-minőségvédelme
3. Internetes forduló (teszt, illetve kreatív feladat):
Megjelenése az interneten: 2013. április 1. (hétfő)
Megfejtési határidő: 2013. április 22. 24:00 (hétfő) - A Föld Napja
Fő téma: Teszt és kreatív feladat
Értesítés az Országos Döntőbe jutásról: 2013. május 6–ig.
4. Országos Döntő: 2013. május 25. (szombat)
Országos Döntő pontos időpontja és helyszíne a www.danubebox.hu honlapon lesz olvasható.
A döntőben minden oktatási intézmény kategóriánként csak 1 csapatot indíthat. Olyan intézmény esetében, amelynél a fordulók eredményei alapján több csapat is döntőbe kerülne, az adott intézmény dönti el, hogy melyik csapat vesz részt az Országos Döntőn.
A Döntőben csak teljes létszámú csapatok vehetnek részt és nincs lehetőség a csapattagok cseréjére. Az Országos Döntőtől távolmaradó csapat a Szervezőkkel szemben kártérítési kötelezettséggel tartozik.
A döntőben csak az a csapat vehet részt, akitől minden fordulóban érkezik jó megoldás. Az egy intézményből érkező feltűnően hasonló megoldások a csapatok további versenyből való kizárását eredményezhetik. A három forduló összesített eredményei alapján mindkét kategóriában a hét legjobb megfejtést beküldő csapat juthat tovább az Országos Döntőbe.
A három forduló eredményeiről értesítést kapnak a csapatok a regisztráció alkalmával megadott e-mail címre. A döntőbe került csapatok névsorát a www.danubebox.hu honlapon teszik közzé a szervezők. A döntő eredményeiről a verseny helyszínén és a www.danubebox.hu honlapon tájékozódhatnak az érdeklődők. Az Országos Döntő mindkét kategóriájában az első három helyezett csapat természetvédelmi táborozáson vehet részt. A verseny döntőjén szereplő diákok, valamint a döntőbe jutott csapatok felkészítő tanárai emléklapot kapnak.
3. Stockholm Junior Water Prize döntője
Világszerte minden évben több ezer, 15-20 éves fiatal készül arra, hogy munkáját bemutathassa a Stockholm Junior Water Prize döntőjén. Közülük az egyes országok versenyének győztesei jutnak el a svéd fővárosba, ahol a Víz Világhét keretében lezajló nemzetközi versenyen képviselhetik országukat.
Magyarország versenyzője első ízben 2013-ban szerepelhet ebben a nemes vetélkedőben. A hazai versenyt a GWP Magyarország Közhasznú Alapítvány szervezi, számos partnerszervezet segítségével és támogatásával. Védnöke Kovács Péter, vízügyért felelős helyettes államtitkár (Vidékfejlesztési Minisztérium). Jelentkezni a www.ifivizdij.hu honlapon keresztül történő regisztrációval, valamint az angol nyelvű pályamű és a nevezési lap beküldésével lehet. Határidő 2013. április 15.
A döntőben a (maximum) 8 legjobb csapat vetélkedhet, akiket a zsűri 2013. május 8-ig jelöl ki. A zsűri tagjai a vízügy hazai szaktekintélyei lesznek. A résztvevők feladata, hogy felkészüljenek a megmérettetésre és egy, a pályaművet bemutató posztert (A1) készítsenek. A döntőbe jutott vidéki csapatok utazási támogatást kapnak. A hazai döntő megrendezésére 2013. június 1-jén kerül sor. Ekkor a csapatok 10-15 percben, angol nyelven ismertetik a pályázatukat és válaszolnak a zsűri kérdéseire.
A győztes képviseli Magyarországot a szeptember első hetében, Stockholmban, a Víz Világhét során megrendezésre kerülő nemzetközi döntőn. A kiutazást és a helyszíni költségeket a szervezők fedezik. A nyertes ugyanakkor kötelezettséget vállal a stockholmi döntőben történő részvételre. A verseny II. és a III. helyezettje díjat, a további résztvevők emléklapot kapnak. A döntős pályázatok alapján kiadvány készül.
A pályaművek olyan helyi, regionális, országos vagy globális témával foglalkozhatnak, melyeknek környezetvédelmi, tudományos, társadalmi vagy műszaki jelentőségük van.
A legfeljebb 20 oldalból álló pályamű a vízminőség-javítás, a vízkészlet-gazdálkodás, a vízvédelem, a víz- és szennyvíztisztítás, valamint az oktatás vagy a víz társadalmi vonatkozásainak bemutatása révén járuljon hozzá az élet minőségének javulásához. A pályamű célszerűen alkalmazzon kutatási megközelítést tudományosan elfogadott vizsgálati módszerekkel, kísérletekkel, megfigyeléssel (monitoring) és ellenőrzéssel, valamint az eredmények értékelésével és ismertetésével, továbbá tartalmazzon statisztikai elemzést is. Az elméleti és a gyakorlati eredmények egyaránt szerepelhetnek a munkában.
A feltöltendő fájl mérete legfeljebb 2MB lehet. A 20 oldalas pályamű mutassa be a célkitűzést, az alkalmazott módszert, valamint az eredményt és a következtetést.
Nevezni egyénileg, vagy maximum háromfős csapattal lehet. További részletek a honlapon.
4. Kémiatanárok honlapja
Elkészült a Magyar Kémikusok Egyesülete (MKE) Kémiatanári Szakosztálya által, a magyarul tanító kémiatanárok számára létrehozott honlap, amely a következő címen érhető el: http://www.kemtan.mke.org.hu/.
Az új honlap szerkesztésekor és a feltöltendő tartalmak kiválasztásakor a készítők figyelemmel voltak a kémiatanár kollégák igényeire, hiszen az ő munkájukat szeretnék segíteni. A bármely látogató számára elérhető oldalakon nagyon sok hasznos linket és letölthető fájlt helyeztek el a kerettantervekkel, tankönyvekkel, digitális tananyagokkal, versenyeztetéssel, pályázatokkal, szertárkarbantartással, szakmódszertannal, továbbképzésekkel, konferenciákkal, érettségivel, pályaorientációval, kémiai kísérletekkel, kémiatörténettel, áltudományokkal, oktatástechnikával stb. kapcsolatban.
5. Ökovetélkedő
Az Algyői Fehér Ignác Általános Iskola és a Szegedi Tudományegyetem Ságvári Endre Gyakorló Általános Iskola vetélkedőt szervez a Dél-alföldi Ökoiskolák részére.
A vetélkedő témája:
Tisza mentén élő emberek hagyományai, népszokásai
A Tisza és hullámterének élővilága
A vetélkedő várható időpontja: 2013. február 22., a résztvevők köre: általános és középiskolai tanulók. Helyszíne: SZTE Ságvári Endre Gyakorló Általános Iskola, 6722 Szeged, Boldogasszony sgt. 3-5.
A versenyen korcsoportonként egy-egy 4 fős csapat indulhat a következők szerint:
I. korcsoport: 2-4. évfolyam – évfolyamonként egy-egy tanuló;
II. korcsoport: 5-8. évfolyam – évfolyamonként egy-egy tanuló;
III. korcsoport: 9-10. évfolyam – évfolyamonként két-két tanuló.
A részvétel ingyenes. A versenyben résztvevők díjazásban részesülnek.
A részvételi szándékot 2013. február 11-ig kérik a szervezők visszajelezni az alábbi e-mail címre: algyo@okosulik.hu. További információ: Özvegy Judit 06-30/841-1795
6. Rajzpályázati felhívás
Az Algyői Fehér Ignác Általános Iskola és a Szegedi Tudományegyetem Ságvári Endre Gyakorló Általános Iskola rajzpályázatot hirdet meg a Dél-alföldi Ökoiskolák részére.
Rajzverseny témája: Az évszakok és a Tisza
Alkalmazható technikák: akvarell, ceruza, pasztell vagy zsírkréta
Méret: A/3
Pályázók köre: általános és középiskolai tanulók
A munkák beérkezési határideje: 2013. február 11.
Nevezési díj: nincs
Postacím: SZTE Ságvári Endre Gyakorló Általános Iskola, 6722 Szeged, Boldogasszony sgt. 3-5.
Az alkotások hátoldalán a szervezők kérik feltüntetni: az alkotó nevét, életkorát, felkészítő pedagógusa nevét, iskolája nevét és címét. Az alkotások zsűrizés után a Ságvári Endre Gyakorló Általános Iskolában lesznek kiállítva. A díjazottakat külön értesítik.
7. Újrapapír Világnapja
A HUMUSZ március hónapban várja az óvodák és iskolák ötleteit a papír újbóli felhasználásának kreatív módjaira! Kézműves alkotásokat, jól továbbhasználható papírtárgyakat, gazdaságos felhasználási ötleteket, projektmunkákat is várnak.
A 3 legötletesebb, legrészletesebb beszámoló beküldői szemléletformáló ajándékcsomagot (pl. újrapapír termékek, komposztos matricák, kiadványok stb.) kapnak. Regisztrálni a jelentkezési lap (letölthető a www.humusz.hu honlapról) kitöltésével lehet február 23-ig!
A fényképes és írásos beszámolókat a nap eseményeiről március 18-ig várják a szervezők az oktatas@humusz.hu email címre. A beszámolók feldolgozásának megkönnyítése érdekében a fotókat (min. 3, max. 10 db, jó minőségű, jpg formátumú kép) a szöveges beszámolótól elkülönülten, külön csatolmányként kell küldeni.
8. Újrapapír füzet akció
A Humusz, a diákok egészségének megőrzése, a környezet védelme, valamint a környezeti nevelés szempontjából kiemelkedően fontosnak tartja a természetes alapanyagból, ill. másodnyersanyagból készült iskolaszerek használatát. Szükséges, hogy a szelektív hulladékgyűjtés térhódítása mellett, a másodnyersanyagból készült termékek használata is elterjedjen. Egyfelől, mert csak így van értelme a szelektálásnak, másfelől pedig a szemléletformáló hatás miatt. Annak érdekében, hogy a füzet előállítási költsége minél alacsonyabb legyen (a magasabb példányszámnak köszönhetően), együttműködő partnereket keresnek iskolák, civil szervezetek körében.
Az előzetes igények alapján, a Humusz az idei évben vállalja az iskolai újrapapír füzetek nyomdai legyártatását. Előzetes regisztrációra az újrapapír füzetek megvásárlásához 2013. március 1. - április 5. között lesz lehetőség! A Humusz vállalja, hogy összegyűjti az érdeklődők igényeit, valamint megszervezi a füzet kiadását és terjesztését. Bővebb információ és a megrendelőlap az Újrapapír Világnapján (március 1.) megnyitott regisztrációs felületen lesz elérhető!
A hírlevélben megjelent hírekkel kapcsolatos véleményeket, észrevételeket, kritikákat várjuk a varga.attila@ofi.hu, vagy a neder.katalin@ofi.hu címen. |