|

 

 
Legutolsó frissítés: 2020. Dec. 10. 7:49Jelenleg 10 látogató tartózkodik az oldalon.Összes látogató 2009 szeptember óta: 580965Ezt az oldalt 2288 alkalommal jelenítették meg 2009 szeptember óta. Ebből az egyedi letöltés 1927 volt.
|
III. Forduló megoldásai
1. feladat: Városok, események (15 pont)
A feladatban a környezetvédelemmel kapcsolatos nemzetközi egyezmények, jegyzőkönyvek létrejöttének felsorolását vártuk. Van, ahol több jó megoldás is létezik. A pontozás menete: egy pont az ország, egy pont az évszám és egy pont az esemény megnevezésére minden város esetében.
1. Montreál: Kanadában található.
Esemény:
1987: Jegyzőkönyv az ózonréteget lebontó anyagokról
1988-89 Bécs-Montreál: Egyezmény az ózonréteg védelméről
2. Genf: Svájcban található.
Esemény:
1977: Egyezmény a katonai eszközök környezetmódosító alkalmazásának betiltásáról
1979: Egyezmény a nagy távolságokra jutó, országhatárokon átterjedő légszennyezésről
1984: Jegyzőkönyv a levegőszennyező anyagok nagy távolságra való eljutásának megfigyelésére és értékelésére kidolgozott európai együttműködési program (EMEP) hosszú távú finanszírozásáról
3. Szófia: Bulgáriában található.
Esemény:
1988: Jegyzőkönyv a nitrogén-oxidok kibocsátásának vagy azok országhatárokon való átáramlásának szabályozásáról
4. Aarhus: Dániában található.
Esemény:
1998: Aarhusi Egyezmény a környezeti ügyekben az információhoz való hozzáféréséről a nyilvánosságnak a döntéshozatalban történő részvételéről és az igazságszolgáltatáshoz való jog biztosításáról
5. Espoo: Finnországban található.
Esemény:
1991: Egyezmény az országhatárokon átterjedő környezeti hatások vizsgálatáról
2. feladat: Világ Legek (10 pont)
1. Leghosszabb csatorna: Duna-majna-Szajna csatorna: 3483km
2. Legnagyobb félsziget: Arab félsziget 2691 ezer km2
3. Leghosszabb folyó: Amazonas: 6850km
4. Leghosszabb gleccser: Lambert, 434 km
5. Legnagyobb sziget: Grönland, 2,131,600km2
6. Legnagyobb tó: Kaszpi-tenger, 371 ezer km
7. Legnagyobb tenger: Jeges-tenger10,512 ezer km
8. Legnagyobbb vízesés: Angel, 979m
9. Legnagyobb víztározó: Owen Falls, 2700 km3 (itt a már meglévő építményt fogadtuk el, a floridai még nincs kész)
10. Legrégibb Nemzeti Park: Yellowstone, 1872
3. feladat: Nyomozómunka (47 pont)
1. (kék vércse, vetési varjú) (2 pont)
2. (ezüstös pikkelyke, búbos pacsirta, dámszarvas) (3 pont)
3. (A pelikánok csőrének alsó kávája alatt a toroktájékra is kiterjedő, rugalmas bőrlebeny csüng. Amikor a madár halászi, csőrét valósággal belevájja a hullámokba, így tölti meg a bőrlebenyt halakkal-és persze óhatatlanul nem kevés vízzel. Egyes pelikánfajok esetében a bőrlebeny űrtartalma akár a 10 litert is meghaladhatja. Ha már kellőképpen feszül a torokzacskója, a madár lefelé fordított csőréből kicsorgatja a fölösleges vizet, a zsákmányt pedig egészben lenyeli.) (2 pont)
4. (Gyermekláncfű - Taraxacum officinale, peszterce - Ballota nigra, odvas keltike - Corydalis cava, húsos som - Cornus mas, Fürtös gyöngyike - Muscari racemosum, illatos ibolya - Viola odorata, salátaboglárka - Ranunculus ficaria, vérehulló fecskefű - Chelidonum majus, pusztai meténg - Vinca herbacea, fekete bodza - Sambucus nigra, Hárs - Tilia spp., pásztortáska - Capsella bursa-pastoris, fali kövirózsa - Sempervivum tectorum, tavaszi hérics - Adonis vernalis) (6 pont + 9 pont az összes felsorolására)
5. (A klímaváltozás miatt a savasodó tengervíz már a teljes korallállomány ötödét elpusztította, és a maradék nagy része is eltűnhet a közeljövőben, ha nem csökken radikálisan a szén-dioxid-kibocsátás.) (2 pont)
6. (Javallja a levelét borogatásként dagadt szemre, főzetét köszvényre, fülfájásra, kólika ellen pedig a levél boros főzetét) (4 pont)
7. (Lazúr tündérmadár - Malurus cyaneus, fehértorkú ausztrálposzáta - Sericornis frontalis, fehérszemű mézevő - Phylidonyris novaehollandiae) (3 pont)
8. (A fokhagyma feltehetően Közép-Ázsiából ered, történelmünk kezdetén már mind az egyiptomiak, mind a kínaiak használták. Mindenekelőtt jód-, cink-, és foszfortartalma, valamint a benne található rendkívül sok vitamin, főként az A-, B1-, B2-, C-vitamin teszi olyan értékessé, sokoldalúan felhasználhatóvá.) (8 pont)
9. (Pozsgás növényeknek nevezzük azokat a szárazságtűrő fajokat, amelyek a húsos, bőrszerű leveleikben, gyökerük valamely részében vagy a jellegzetesen megvastagodott törzsükben lévő raktározó sejtekből felépülő szöveteikben tárolják az esős időszakban felvett és a hosszú száraz hónapok során felhasználható értékes vizet fejlődésükhöz, életben maradásukhoz. Porcsinrózsa - Portulaca grandiflora, Austrocylindropuntia subulata - kaktusz. Kutyatej - Euphorbia grandicornis, kövirózsa - Sempervivum tectorum, varjúháj - Sedum telephium.) (7 pont)
10. (Csonttollú - Bombycilla garrulus) (1 pont)
4. feladat: Kisesszé: Sárgahasú unka (15 pont)
Az előző fordulókhoz hasonlóan az elsődleges szempont a feladatkiírásnak való megfelelőség volt, vagyis az állat tudományos nevének, rendszertani besorolásának, jellemrajzának és természetesen magyarországi előfordulásának, gyakoriságának megemlítése. Ezen kívül néztük a szerkesztettséget és az irodalmi források megnevezését, valamint a terjedelem betartását is.
5. feladat: Esszé: Magyarország barlangjai (30 pont)
Az esszé értékelésénél az elsődleges szempont ebben az esetben is a témakövetés volt. A feladatkiírásban az alábbi szempontokat adtuk meg: hazánkban mennyi barlang található, hány védett van ezek között, mennyi a szabadon látogatható és melyek, amik korlátozottan, vagy egyáltalán nem látogathatóak, illetve melyek azok, amelyek valamilyen tulajdonságaikkal különös figyelmet kapnak. Fontos volt még az esszé szerkesztettsége, a források felsorolása, a hivatkozások pontos megnevezése, valamint a terjedelem betartása is. Saját készítésű képek mellékelése esetén plusz pont járt.
|
Webdesign és programfejlesztés: Tüske Balázs (tuskebganz@freemail.hu)
|
|

|